نمونه ی طرح درس (فارسی دوم )
به نام خدای یکتا
عنوان :بخوانیم موضوع درس :نوروز زمان :5 4دقیقه پایه : دوم
تعداد فراگیران : مجری طرح : دبستان :
اهداف درس :
هدف کلی : آشنایی بیشتر با آداب و رسوم ملی و تقویت مهارتهای چهارگانه ی زبان آموزی
ا هداف جزیی :
1-آشنایی با بعضی از مراسم ملی از قبیل نوروز – جشن نیکوکاری – زیارت آرامگاه شهیدان – عیدی -سیزده بدر و سفره ی هفت سین
2- واژه سازی با کلمه ی" کار"
اهداف آموزشی :
آشنایی دانش آموزان با واژه ی نوروز
آشنایی دانش آموزان با آداب و رسوم کشور ایران
آشنایی با مراسم عید نوروز به عنوان اولین روز سال
آشنایی با عید باستانی نوروز و مراسم مربوط به آن به عنوان عید بزرگ ملی
آشنایی با جشن نیکوکاری
آشنایی با تحویل سال
خواندن متن درس به صودت روان و خوانا
بیان هفت چیز که نام آنها با سین شروع می شود .
همکاری با اعضای خانواده برای انجام کارهای نوروز
ایجاد علاقه نسبت به عید نوروز
شرکت در جشن نیکوکاری با علاقه
با علاقه و انگیزه در بحث شرکت می کند . وخواندن دعا بر سر سفره ی هفت سین
مفاهیم کلیدی : نوروز – تحویل سال – سال کهنه
روش یاددهی یادگیری : بارش مغزی –پرسش و پاسخ
وسایل کمک آموزشی : کتاب – گچ – تخته سیاه
فعالیتهای مقدماتی :
معلم : سلام و احوال پرسی –حضور و غیاب- گفتن و نوشتن نام خدا روی تابلو – ذکر روز هفته- بررسی وضعیت جسمی و روحی فراگیران و اعلام تقویم روز و دیدن تکالیف روز قبل
فراگیر : سلام و احوال پرسی و گفتن نام خدا و ذکر روز سه مرتبه
سنجش آغازین :
معلم این سوالات را از درس قبل می پرسد .
1- پرچم ایران چند رنگ دارد ؟
2-آیا پرچم کشورها با هم فرق دارند ؟
ایجاد انگیزه :
با شنیدن صدای در کلاس یکی از دانش آموزان با گذاشتن کلاهی بر سر به صورت عمو نوروز در آمده و وسایل سفره ی هفت سین را برای دانش آموزان به کلاس می آورد . سپس معلم با کمک بچه ها سفره ی هفت سین را روی میز می چیند و تزیین می کند.
ارائه ی درس:
معلم کلمه ی نوروز را روی تابلو می نویسد و از دانش آموزان می خواهد که درباره ی آن خوب فکر کنند و هر چه درباره ی نوروز به ذهنشان می خورد بگویند. بعد از 5 دقیقه معلم از آنان می خواهد که جملات خود را درباده ی نوروز بیان نمایند و معلم جملات آنان را روی تابلو می نویسد و جمله های اضافی را پاک می کند.بعد دانش آموزان را راهنمایی می کند که مطالبی که نگفته اند بیان کنند و مطالب مربوط به درس کامل شود.
سپس از آنان می خواهد کتابها را باز کنند و از روی درس می خواند. در پایانم از آنها می خواهد کلماتی را که معنای آن را نمی دانند بپرسند و در رابطه با تصاویر کتاب بحث و گفتگو می کنند.
ارزشیابی از فرایند یاددهی و یادگیری :
معلم سوالاتی را در رابطه با درس می پرسد . مثلا چرا به سفره ی تحویل سال نو هفت سین می گویند؟
فعالیت خارج از کلاس :
کشیدن سفره ی هفت سین روی برگه ی نقاشی و تزیین آن با کاغذ رنگی .